Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012

Γοργόνες για χρυσό!

Την πρόκρισή της στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν της Ολλανδίας, εξασφάλισε η Εθνική πόλο των γυναικών!

Οι ελληνίδες γοργόνες νίκησαν 14-12 την Ουγγαρία και στον τελικό, ο οποίος θα γίνει το Σάββατο (28/1) περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ρωσία - Ιταλία.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Εθνική, αφού πέρα από το αρχικό 2-2, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με τρία τέρματα διαφορά (5-2 και 7-4). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 7-6, αλλά η 3η περίοδος έληξε ισόπαλη 10-10 με τέρμα της Τοτς. Μάλιστα.....

οι ουγγαρέζες πέρασαν μπροστά με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (11-10), αλλά με δύο γκολ της Ρουμπέση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επανέφερε την τάξη...

Οι ουγγαρέζες ισοφάρισαν σε 12-12, περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος του μεγάλου ημιτελικού, αλλά η ελληνική καρδιά των Παγκόσμιων Πρωταθλητριών "μίλησε" στα τελευταία λεπτά.

Η Τσουκαλά με γκολ από την περιφέρεια έκανε το 13-12 και η Λιόση 1:30" πριν τη λήξη του αγώνα, έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα της Ουγγαρίας για το θετικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας στην Εθνική μας μια μεγάλη πρόκριση και την ευκαιρία μετά από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, να στεφθεί και Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 4-3, 4-3, 2-4.
Ουγγαρία: Σουτς 3, Μπούικα 3, Ντράβουτς 2, Κλέζτελι 2, Αντάλ 1, Τοτ 1,
Ελλάδα: Αντωνάκου 2, Γερόλυμου 2, Λιόση 2, Ρουμπέση 5, Τσουκαλά 2, Ψούνη 1.