Σάββατο 14 Μαΐου 2011

Ασημένιος ο Κοσμίδης στη Μόσχα

Με τον Λευτέρη Κοσμίδη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής της Μόσχας.

Eπίσης, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε την 4η θέση στους κρίκους, ενώ την ίδια θέση πήρε και η Βάσω Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας.

Για τους Έλληνες πρωταθλητές, η διοργάνωση της ρωσικής πρωτεύουσας αποτέλεσε τον τελευταίο αγώνα τους για το πρώτο μισό της φετινής χρονιάς.

Στον τελικό των ασκήσεων εδάφους......

ο Λευτέρης Κοσμίδης κατετάγη 2ος μεταξύ των τεσσάρων φιναλίστ με 14,500 βαθμούς, παρότι δεν μπόρεσε να επαναλάβει την εκπληκτική εμφάνιση που είχε κάνει μία ημέρα νωρίτερα (ήταν κορυφαίος του προκριματικού με 15,700 β.). Ο 20χρονος πρωταθλητής υπέπεσε σε δύο σημαντικά λάθη, αφού βγήκε εκτός ορίων στην πρώτη διαδρομή και λίγο αργότερα είχε μία αστάθεια, αλλά παρόλα αυτά πρόσθεσε άλλη μια σπουδαία διάκριση στην συλλογή του.

Νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Γάλλος Τομά Μπουέλ με 15,200 β., ενώ την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσε ο Ολλανδός Τζέφρεϊ Βάμες με 14,250 β.